İnsan vücuduna yararı tartışılmaz ozon tedavisi ile zayıflama, giderek daha fazla tercih edilen bir uygulama olarak dikkat çekiyor. Uzmanların görüşleri ile belirlenen farklı uygulamalara sahip ozon, iyileşme ve doku yenilenmesinin yanında metabolizmayı da hızlandırıcı etkiye sahiptir. Bu sayede kilo kaybına destekleyici yöntem olarak ozon terapisi kullanılabilmektedir.


Zayıflama programlarında ilaç ya da diyet listeleri tek başlarına nasıl yer almıyorsa; ozon uygulamalarının da tek başına kilo kaybına etkisi bulunmamaktadır. Ancak ozon ile gerçekleştirilen tedaviler; yapılan spor ve uygulanan diyet programlarını destekleyici, olumlu etkisini arttırıcı özelliği bulunur.


Kilo Kaybı ve Ozon


Bölgesel yağlanma ya da aldığı kilolardan rahatsızlık duyan her kişi aslında en önemli zayıflama formülünü göz ardı ediyor. Ya sadece az yemek yiyerek ya da sadece spor yaparak zayıflayacağını var sayıyor. Aslında kilo kaybının formülü oldukça basittir. Bol hareket, sıvı tüketimi ve sağlıklı beslenmedir. Hatta bu dengeyi destekleyen ozon uygulamalarıyla da çok daha hızlı ve kalıcı kilo vermek mümkündür. Destekleyici mekanizma ozonun, zayıflama tedavilerinde farklı uygulama yöntemleri bulunur.


İlk yöntem, kan ozonlama uygulamasıdır. Ozon sayesinde bazal metabolizmanın hızı artırılarak vücut metabolizmasının çalışmasına olanak sağlanır. Üstelik karbonhidrat ve şeker tüketim ihtiyacı da kan ozonlama ile sonlandırılır. Kan ozonlama ile kan şekeri dengesi de düzene girer.


Yöntemin uygulanması ise oldukça zahmetsizdir. Uygulama yapılan kişiden yaklaşık  100 cc olarak alınan kana ozon karıştırılır. Karışım hazırlandıktan sonra ise vücuda ozonlu kan tekrar enjekte edilir. Uzmanın görüşlerine ve zayıflama tedavisi gören kişinin durumuna göre seans sayısı belirlenmekle birlikte ortalama 12 seans yeterli olmaktadır.Bölgesel incelmeye katkı sağlayan ozonun, lipoliz yöntemi de bulunur. Bu uygulama kiloların biriktiği, yağ yakımının zor olduğu basen, koltuk altı, gıdı ve göbek gibi bölgelerde etkilidir. Bu zor bölgelere, ozon gazı enjeksiyonu gerçekleştirilir. Bu enjeksiyon ise ince uçlu mezoterapi iğneleri sayesinde yapılır. Yağ dokularına ozon gazı enjekte edilerek yağ yakımının hızlandırılması amaçlanır.
Ozon Uygulamalarına Ek Kilo Vermeye Yardımcı Yöntemler


Zayıflama ve kilo vermenin kalıcı olması isteniyorsa mutlaka sağlıklı beslenme menülerini hayatın parçası haline getirmek ve sporu da hobi olarak görmek önemlidir. Aynı zamanda aşağıdaki öneriler de faydalıdır.


* Günde en az 30 dakika tempolu yürüyüş yapılmalıdır.
* Bol su tüketimine önem verilmelidir.
* Öğünlerde kalori alımına özen gösterilmelidir.


Hem tüm bu önerilere dikkat ederek hem de uzman görüşü dikkate alınarak zayıflama kalıcı olabilmektedir. Ozon tedavisi ile zayıflama formüllerinde sarkma görülmesi oldukça nadirdir; çünkü ozon sayesinde yağ parçalanması gerçekleştirilir. Aynı zamanda, ozonun hücre rejenerasyonuna katkısı ve kollajen yapımını uyarmasıyla doku toparlanması sağlanır.